Szeretettel üdvözlök minden kedves látogatót a „Makó Anno” honlapon!
Évekkel ezelőtt múltidéző gyűjteményem folyamatos áttekintése és rendszerezése közben egyre erősebb lett a vágy, hogy másokkal is megosszam a már-már kuriózumnak számító várostörténeti kincseim. Így jött létre Makó első helytörténeti online oldala.
Lokálpatriótaként és szenvedélyes gyűjtőként kézenfekvő megoldás lett a nagyközönség előtt is betekintést engedni városom változó és színes arcának a múltjából könyv és digitalizált formában is. Több mint egy tucat kiadott könyvvel a hátam mögött - „Makó régi képeslapokon” a „Makó képeslapokon régen és most” és a „Makó és Csanád vármegye régi képeslapokon” - című könyvek társszerzőjeként, valamint a „Makó anno – fotók a régi Makóról”, a „Makó anno – újabb fotók a régi Makóról” a „Makó anno – fotók a régi és új Makóról” a „Makó anno – múltidéző fotók Makóról”, a „Makó anno – fotók a XX. századi Makóról”, a „Makó anno – fotók és dokumentumok a régi Makóról”, a „Makó anno – fotók a millenniumtól a rendszerváltásig”, a „Makó anno – képek emlékek a XX. századból” című könyvek szerzőjeként - ajánlom ezt az oldalt szülővárosom múltja iránt érdeklődőknek, akik írásos és képanyagot keresnek a város történelmének megismeréséhez.
Terveim szerint a honlapra több, mint 50.000. digitalizált képanyag, üvegnegatívok, celluloid film negatívok, papír fotók anyaga kerül feltöltésre. Digitalizálva megtalálható a József Attila Múzeum tulajdonában lévő Homonnai üvegnegatív gyűjteményének több mint 16.000 üveglapja. Puszta János makói fotós teljes fotónegatív anyagának több mint 25.000 darabos képes anyaga (városfotókkal az 1970-80-as évekből), valamint Börcsök Sándor fényképész üvegnegatív anyagának kb 8.000 képpel felöltött gyűjteménye. És persze ne felejtsük ki a saját fénykép és képeslap gyűjteményem folyamatosan bővülő anyagának a kínálatát sem.
Az oldalra a képek folyamatosan kerülnek feltöltésre, így annak tartalma állandóan frissül, változik. A XXI. századhoz híven nem csupán nézegethető képeket látunk, hanem a fotókhoz leírást (adattartalmat) is találunk. A képek között különféle találati szűkítés is beállítható, így aki csak bizonyos szempontoknak megfelelő képeket szeretne megnézni az szelektálhat a tartalomban. A szintén egyedülálló interaktív megoldásnak köszönhetően a fotók adattartalmát Önök látogatók, esetleg a képen szereplők, szöveges javaslatukkal információikkal gazdagíthatják és pontosíthatják.
Az oldalra feltöltésre kerül még az 1945 előtt kiadott összes makói képeslap és jó néhány régi makói térkép is.
A weboldal képeihez tartozó információkat Dr. Tóth Ferenc és Forgó Géza történész muzeológusoknak, Zeitler Ádám történésznek, valamint Urbancsok Zsolt főlevéltárosnak és jómagamnak köszönhetik.
Külön köszönet a közreműködésért a József Attila Múzeumnak, a Csongrád Megyei Levéltár Makói Levéltárának, Benke Gábornak, Bogdán Károlynak, Börcsök Anikónak, Erdélyi Bélának, Puszta Jánosnak, valamint Szűcs Tibornak, és persze még számtalan lelkes embernek akik segítségével feltárul múltunk egy szelete.
A honlap létrejöttét támogatták: Makó Város Önkormányzata, Centon Kft., Hórukk-Land Kft., Kígyó Gyógyszertár, Medicor Meditű Kft., Torrente Security Kft.
Halász Tamás
Makó, 2018. augusztusa